Kiek kainuoja pragyvenimas Norvegijoje?
2020 22 liepos
Peržiūrėti visus

Ieškau darbo Norvegijoje. Ką turiu žinoti?

Kaip rasti darbą Norvegijoje?

Iš tiesų, sunku pasakyti, ar susirasti darbą Norvegijoje yra sudėtingas uždavinys, ar ne, nes tai priklauso nuo daugelio faktorių. Norvegija turi griežtus darbo įstatymus ir teisės aktus, o procedūros kartais gali būti itin sudėtingos net ir ES gyventojams.

Kodėl darbas Norvegijoje yra toks patrauklus?

Pagrindinė priežastis yra darbo užmokestis. Darbo užmokesčio lygis Norvegijoje yra vienas aukščiausių visame pasaulyje. Taip pat Norvegija pasižymi griežtais darbo įstatymais, užtikrinančiais geras darbo sąlygas – penkias savaites apmokamas atostogas per metus, mokamas motinystės ir tėvystės atostogas bei kitas socialines išmokas.

Be to, jei lyginsime darbo užmokesčio lygį Rytų Europos šalyse ir Norvegijoje, kai kurias atvejais matysime, kad darbo užmokestis Norvegijoje yra net 5-7 kartus didesnis nei tose šalyse. Todėl daugelis žmonių pasirenka dirbti Norvegijoje, o ne savo gimtojoje šalyje.

Neigiami aspektai

Kas dažnai pamirštama, tai  –  gyvenimo Norvegijoje kaina. Šalis turi progresinę mokesčių sistemą, o tai reiškia, kad pelno mokestis yra vidutiniškai 36%. Pragyvenimo išlaidos taip pat yra daug didesnės nei daugelyje kitų šalių, dideli net virš 100% mokesčiai taikomi prabangos daiktams, pavyzdžiui, brangiems automobiliams.  Pastebėtina, kad kai kuriuose pramonės sektoriuose reikės įsigyti specialius leidimus dirbti, pavyzdžiui, Bygge ID-Kort statybos sektoriaus darbuotojams. Todėl gali būti sudėtinga ir painu susigaudyti šiuose biurokratiniuose dalykuose.

Kaip įsidarbinti?

Yra įvairių būdų kaip susirasti darbą. Vienas iš jų yra naršyti skelbimus, paprašyti draugų pagalbos. Iškyla keletas problemų – norvegai yra nacionalistai, todėl daugeliu atveju reikalauja norvegų kalbos pagrindų išmanymo. Be to, sunku rasti gerą darbą be jokių rekomendacijų. Trečia, darbo santykių dokumentai ir procedūros kartais gali būti pernelyg komplikuotos.

Kitas būdas yra įsidarbinti per agentūrą. Kai kurios agentūros siūlo savo pagalbą ieškant darbo, ir ima fiksuotą mokestį, o darbuotojas dirba tiesiogiai. Kitos agentūros taiko komisinį mokestį nuo darbuotojo darbo užmokesčio. Nauda ta, kad agentūros suranda darbą ir bendrauja su administracija derinant visus reikalingus dokumentus. Kai kurios iš jų dar siūlo nemokamą kelionės, apgyvendinimo ir kitas išmokas.

Ką siūlo Europex?

Europex įdarbina darbuotojus automobilių sektoriuje (darbas automobilių mechanikui, dažytojui, kėbulo remonto meistrui, padangų montuotojui, PDR ir t.t.) ir statybos sektoriuje (darbas staliui, mūrininkui, betonuotojui  ir kt.).  Administracinis darbas  apima tiek dokumentų paruošimą, tiek registravimą, Bygge ID-Kort registraciją ir t.t.). Europex taip pat siūlo nemokamą būstą (tikrintis pagal darbo pobūdį) ir apmoka transporto į darbo vietą išlaidas (tikrintis pagal darbo pobūdį). Be to, priklausomai nuo sektoriaus, Europex apmoka keturias per metus darbuotojo keliones namo.

Vienas iš  privalomų reikalavimų darbuotojams – pakankamas anglų kalbos mokėjimas. Norvegų kalba daugeliui darbo pozicijų nėra privaloma. Kiti reikalavimai priklauso nuo kliento Norvegijoje poreikių. Būna, kad renkama komanda darbui lietuvių brigadoje, tokiu atveju, anglų kalbos reikalavimai labai minimalūs.

Jei esate suinteresuotas dirbti Norvegijoje, pateikite savo CV ir mes su Jumis susisieksime kai tik rasime jūsų gebėjimus atitinkančią darbo vietą.

Lietuvių